Pzygotowanie do badania USG dzieci


Cennik świadczeń pełnopłatnych dla dzieci

Badanie USG jest w 100% BEZPIECZNE oraz BEZBOLESNE

i może być wielokrotnie powtarzane. W USG nie stosuje się szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, jak w badaniach RTG i TK. Wieloletnie zastosowanie USG w diagnostyce nie wykazało szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.
Do badania USG nie ma przeciwwskazań, nie jest nim także gorączka, ani cechy infekcji. Przeciwnie, badanie w czasie infekcji może pozwolić na znalezienie przyczyny choroby oraz pomżc zasugerować odpowiednie leczenie.


Na każde badanie dziecko musi zgłosić się z opiekunem. Należy dostarczyć posiadaną dokumentacją medyczną w tym wypisy ze szpitali oraz wynikami poprzednio wykonanych badań obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG, USG) oraz ostatnich badań laboratoryjnych (jeśli były wykonywane).

USG jamy brzusznej

Noworodki, niemowlęta przed badaniem powinny być nakarmione. Dzieci w wieku przedszkolnym (do 6 r.ż.) nie wymagają specjalnego przygotowania. Dzieci w wieku 7 lat i starsze w miarę możliwości na badanie powinny przyjść na czczo, to znaczny, że ok 6 godzin przed badaniem nie należy podawać dziecku jedzenia, gazowanych napojów (najlepiej wyłącznie wodę/niesłodzoną herbatę). W dniu badania i dzień wcześniej należy unikać pokarmów wzdymających. W miarę możliwości pacjent powinien zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem. W przypadku USG jamy brzusznej z oceną refluksu obowiązuje przygotowanie jak do badania USG połączenia przełykowo-żołądkowego / wpustu.

USG połączenia przełykowo-żołądkowego / wpustu (ocena refluksu żołądkowo-przełykowego, GOR)

Pół godziny do godziny przed badaniem należy dziecko nakarmić. Na badanie należy zabrać ze sobą coś do picia - lekarz w czasie badania może poprosić o dodatkowe podanie płynów.

USG narządów rodnych (miednicy mniejszej u dziewczynek)

Na badanie dziewczynka musi zgłosić się z pełnym pęcherzem. Brak odpowiednio wypełnionego pęcherza uniemożliwi ocenę jajników, a niekiedy także macicy. Powyższe wymaganie nie dotyczą noworodków (badanie kompleksowe noworodków).

USG kompleksowe noworodków

Noworodki nie wymagają specjalnego przygotowania, jednak dobrze, jeśli przed badaniem będą nakarmione (zazwyczaj nakarmione niemowlę w czasie badania jest spokojniejsze).

Pozostałe badania USG nie wymagają specjalnego przygotowania